Ritmi cilvēka organismā: meklējot sakarību starp smadzeņu viļņiem un dzimumhormonu svārstībām

Projekta norises laiks

01.06.2023. - 11.11.2023.

Projektā iesaistītās valstis un institūcija

flag-LT
Viļņas Universitāte
flag-DE
Minsteres Universitāte

Projekta vadītāja

Dr. Ramūne Grikšiene

Projekta mērķis(i)

Smadzeņu aktivitātes ritmiskie veidi atspoguļo neironu tīkla uzbudināmības izmaiņas, kas saistītas ar dažādām smadzeņu funkcijām un ko varētu ietekmēt gonadālo hormonu līmeņa svārstības sieviešu reproduktīvajā vecumā un hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošana. Izmaiņas spontānajā smadzeņu darbībā tiek saistītas ar kognitīvo un sociāli emocionālo sniegumu, garastāvokli un pirmsmenstruālā sindroma simptomiem (Song et al., 2023; Hou et al., 2022). Tomēr saikne starp smadzeņu aktivitātes svārstībām un sieviešu hormonālo stāvokli joprojām ir maz izpētīta. Elektroencefalogrāfija (EEG) ir metode, kas ļauj neinvazīvi un precīzi novērtēt cilvēka smadzeņu neironu aktivitāti. Viļņas Universitātē tiek veikts EEG pētījums, kurā novērtē dzimuma un sieviešu hormonālā stāvokļa ietekmi uz smadzeņu darbību, lai izpētītu saikni starp neironu dinamiku un dzimumhormoniem.

Projekta mērķis ir veikt augstas kvalitātes EEG, hormonālo un uzvedības datu analīzi, apvienojot Viļņas un Minsteres universitāšu pētnieku zināšanas un pieredzi. Mēs organizēsim diskusijas, semināru un laboratoriju apmeklējumus doktorantūras un maģistrantūras studentiem, sagatavosim kopīgas prezentācijas un publikāciju. Mēs esam pārliecināti, ka šī starptautiskā sadarbība veicinās zinātnisko apmaiņu gonadālo hormonu un EEG pētījumu jomā un sekmēs mūsu jauno zinātnieku izaugsmi.

Projekta galvenās aktivitātes

  1. jūnijs. Projekta pirmā sanāksme tiks organizēta Viļņas Universitātē, Dzīvības zinātņu centrā un tiešsaistē. Piedalīsies visi dalībnieki no Viļņas Universitātes un Minsteres Universitātes. Šis pasākums būs veltīts ideju apmaiņai un projekta kopīgā darba ievirzes noteikšana.
  2. jūnijs–3. jūlijs. Pētījuma pēdējie posmi, uzvedības datu analīze, dzimumhormonu novērtējums savāktajos paraugos. Tiešsaistes apmācība “EEG pirmapstrāde un frekvenču analīze”. Dalībnieki: Elena Čēsnaite, Ramune Griksiene, Rimante Gaizauskaite, Lina Gladutīte (Lina Gladutyte).
  3. –18. jūlijs. Rimante Gaizauskaite (Viļņas Universitātes doktorantūras studente) apmeklē Minsteres Universitāti, lai iepazītos ar piedāvātajām EEG datu analīzes metodēm.
  4. –25. jūlijs. Lina Gladutīte (Viļņas Universitātes maģistrantūras studente) apmeklē Minsteres Universitāti, lai iepazītos ar piedāvātajām EEG datu analīzes metodēm.
  5. –22. septembris. Viļņas Universitātē notiks seminārs “EEG analīze” (lektores Elena Čēsnaite, Ramune Griksiene, Rimante Gaizauskaite).

19.–26. septembris. Elenas Čēsnaites vizīte Lietuvā, lai vadītu semināru un sagatavotu publikāciju.

Projekta tiešā un netiešā mērķa grupa

Tiešā mērķgrupa:

  • Projekta dalībnieki no Dr. Ramunes Griksienes grupas (6 doktoranti un maģistranti), prof. Niko Buša (Niko Busch) grupas (2 pētnieki), Dr. Roberta Guzulaiša (Robertas Guzulaitis) grupas (3 pētnieki un studenti), Dr. Ingas Griškovas-Bulanovas grupas (4 pētnieki un doktoranti).
  • Studiju programmu “Neirobioloģija” (maģistra) un “Neirobiofizika” (bakalaura) studenti tiks aicināti piedalīties seminārā “EEG analīze”. Paredzamais skaits – 8 studenti.

Netiešā mērķgrupa:

  • Zinātnieku aprindas, kas saistītas ar dzimumu atšķirību un dzimumu steroīdu ietekmes izpēti, gūtu labumu no pētījumu rezultātu izplatīšanas (>100 zinātnieku):
    • Tiek plānota publikācija.

Plānotas prezentācijas starptautiskās konferencēs.