Govju ar endometrītu dzemdes šķidrumā esošo ārpusšūnu pūslīšu ietekme uz embriju attīstību

Projekta norises laiks

01.06.2023. - 15.11.2023.

Projektā iesaistītās valstis un institūcija

flag-EE
Igaunijas Veselības zinātņu universitāte
flag-DE
Frīdriha Lēflera Institūts

Projekta vadītājs

Dr. Suranga Kodithuwakku

Projekta mērķis(i)

Pēc atnešanās govīm bieži attīstās dzemdes infekcijas, kas var apdraudēt to veselību. Pastāvīgu endometrija iekaisumu var diagnosticēt trīs nedēļas vai ilgāk pēc atnešanās kā klīnisku (CE) vai subklīnisku endometrītu (SE). Endometrītam ir ilgstoša negatīva ietekme uz govs auglību, kas noved pie nevēlamas govju izkaušanas. Līdz pat šim brīdim nav pilnībā zināms precīzs SE cēlonis, tā negatīvo seku apmērs un diagnosticēšanas metodes.

Ekstracelulārās vezikulas (EV) ir nanodaļiņas, ko izdala šūnas un kas satur biomolekulas, kuras atspoguļo to izcelsmes apstākļus. Recipienta šūnas, kas uzņem EV, var ietekmēt. Arī liellopu dzemdes šūnas rada EV, un ir zināms, ka tās ir iesaistītas normālo dzemdes funkciju nodrošināšanā un var mainīties traucējumu laikā. Tāpēc EV pētniecībā varētu gūt plašākas zināšanas par liellopu endometrītu un tā iespējamo ietekmi uz auglību.

Mums nav zināmi pētījumi par to, kā ar endometrītu sirgstošu govju EV ietekmē embriju attīstību. Projektā mēs plānojam noteikt iespējamo endometrīta ietekmi uz liellopu embrijiem in vitro, novērtējot attīstības ātrumu, izdzīvošanu pēc vitrifikācijas un citoloģiskās un transkriptomiskās atšķirības embrijiem, kas papildināti ar EV no dzemdes šķidruma (UF) ar CE vai SE, salīdzinājumā ar veselas govs dzemdes šķidruma EV.

Projekta galvenās aktivitātes

  1. EV izolēšana no UF – Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāte Tartu, Igaunijā
  2. Embriju kultivēšanas eksperimentu veikšana – Federālais dzīvnieku veselības pētniecības institūts Marienzē, Vācijā
  3. Rezultātu analīze un apspriešana – projekta dalībnieku sadarbība tiešsaistē.

Projekta tiešā un netiešā mērķa grupa

Tiešā mērķgrupa: Veterinārmedicīnas un dzīvnieku zinātņu institūta (EMU, Igaunija) un Federālā dzīvnieku veselības pētniecības institūta Marienzē (Vācija) pētnieki, pasniedzēji un doktoranti, kopā 40.

Netiešā mērķgrupa: In vitro embriju ieguves institūti, embriju tehniķi, piena lopkopji un embrioloģijas/veterinārmedicīnas studenti Igaunijā un Vācijā, kopā vairāk nekā 200 cilvēku.