RNA m6A metilēšanas analīze gioblastomās izmantojot citokīnu izraisītu nāvējošo šūnu imūnterapijas pieeju

Projekta norises laiks

01.06.2023. - 15.11.2023.

Projektā iesaistītās valstis un institūcija

flag-LT
Lietuvas Veselības zinātņu universitāte
Bonnas Universitātes slimnīca

Projekta vadītājs

Dr. Giedrius Steponaitis

Projekta mērķis(i)

Imūnterapija pakāpeniski kļūst par standarta ārstēšanas metodi daudzu ļaundabīgo audzēju gadījumā. Šūnu terapija, kurā izmanto citokīnu inducētas galētājšūnas (CIK), kas ir īpaša T-šūnu populācija, kurā apvienots T-šūnām un dabiskajām galētājšūnām līdzīgs fenotips, darbojas kā farmakoloģisks līdzeklis vēža imūnterapijai, jo tām piemīt MHC neierobežota, droša un efektīva pretvēža darbība. CIK šūnām kā heterogēnai šūnu populācijai piemīt spēja uzbrukt dažādiem audzēju veidiem – heterogenitātes dēļ CIK terapijā vismaz daļēji tiek pārvarēta audzēju rezistence.

Kaut gan CIK terapijas priekšrocības ir neapstrīdamas, trūkst zināšanu par to, kā CIK šūnas var epiģenētiski regulēt vēža, īpaši glioblastomas, pamatā esošos signālpārneses ceļus. RNS modifikācijas nesen tika identificētas kā galvenais gēnu ekspresijas regulators šūnā. Viena no visbiežāk sastopamajām, atgriezeniskajām un visvairāk pētītajām RNS modifikācijām – N6-metiladenozīns (m6A) – ietekmē gēnu regulāciju un vēža attīstību. Tomēr nav datu par CIK m6A epitranskriptomu pārkārtošanos, kad notiek mijiedarbība ar glioblastomu. Tāpēc ir pamats pētīt m6A epitranskriptomu CIK šūnu un glioblastomas kombinēšanas stratēģijā. Šāda informācija būtu ļoti vērtīga organisma iekšējo sistēmu aktivizēšanai cīņai pret vēzi un būtu tieši pielietojama ar glioblastomu saistītajos klīniskajos apstākļos.

Projekta galvenās aktivitātes

  1. CIK šūnas tiks paplašinātas in vitro no perifēro asiņu mononukleārajām šūnām, izmantojot noteikto protokolu (BUS, Bonna, Vācija)
  2. CIK šūnas tiks kultivētas kopā ar glioblastomas šūnu līnijām ar noteiktu ģenētisko fonu (BUS, Bonna, Vācija)
  3. RNS sagatavošana: pilnīga RNS attīrīšana no šūnām; ar poli-A savienotas RNS bagātināšana (LVZU, Kauņa, Lietuva)
  4. Natīvās RNS sekvencēšana, izmantojot Oksfordas nanoporu sekvencēšanas tehnoloģiju (LVZU, Kauņa, Lietuva)
  5. Datu analīze (LVZU, Kauņa, Lietuva; BUS, Bonna, Vācija)

Projekta tiešā un netiešā mērķa grupa

Tiešā mērķgrupa: Pētnieki molekulārās neiroonkoloģijas jomā

(paredzamais skaits: 5)

 

Netiešā mērķgrupa: Doktorantūras studenti; Maģistrantūras un bakalaura studenti; Starptautisko attiecību un studiju centra personāls (paredzamais skaits: 10)