Tvarių tyrimo metodų kūrimas cheminiams rizikos veiksniams koncentruotose Maisto matricose identifikuoti, kaip tarpdisciplininių tyrimų tinklo plėtros pagrindas

Duration of the project

01.02.2021. - 31.10.2021.

Countries and institutions involved in the project

flag-LT
Kauno Technologijos universitetas
flag-DE
Fraunhoferio keramikos technologijų ir sistemų institutas (IKTS)
flag-LV
Latvijos Universitetas

Projekto vadovė

Dr. Alija Šalaševičienė

Projekto tikslai

Pētniecības tīkls meklēja ilgtspējīgu, vienkāršu un jutīgu metodi bīstamo elementu (Co, Ni, Cr) noteikšanai, pamatojoties uz liesmas atomabsorbcijas spektroskopiju (AAS) pārtikas matricās, kas bija saskarē ar termiski izsmidzināmiem pārklājuma šķīdumiem. Tos izmanto, lai aizsargātu mašīnas no nodiluma pārtikas tehnoloģijā. Lai pārvarētu AAS zemo jutību, pārtikas matricas tiek koncentrētas, izmantojot augsta vakuuma tehnoloģiju. Analītiskās metodes ticamība tiek pārbaudīta salīdzinājumā ar citām metodēm. To dara, salīdzinot liesmas AAS ar grafīta krāsns AAS, induktīvi savienoto plazmu ar optiskās emisijas noteikšanu (ICP-OES) un kopējās atstarošanas rentgena fluorescences metodi.

Pagrindinės projekto veiklos

1) Pārklāta parauga sagatavošana ar termoizsmidzināšanas pārklājumu turpmākiem mikroelementu noteikšanas eksperimentiem pārtikas matricās. Norises vieta: Fraunhofer-Institut für Keramische Technologien und Systeme IKTS, Vācija.

2) Izpēte, izstrādājot analītiskos risinājumus, lai iegūtu visaugstāko jutību pret liesmas AAS, koncentrējot piesārņotas pārtikas matricas. Norises vieta: Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Lietuva.

3) Jaunā liesmas AAS jutīguma risinājuma apstiprināšana ar citām uzticamām mikroelementu mērīšanas metodēm, piemēram, grafīta krāsns AAS, ICP-OES un TXRF. Norises vieta: Latvijas Universitāte, Latvija.

4) Pētījuma projekta rezultātu izplatīšana: bukleti, plakāti un starptautiska tiešsaistes darbnīca. Norises vieta: Kauņas Tehnoloģiju universitāte, Lietuva.

Tiesioginiai ir netiesioginiai projekto dalyviai

Tiešs:

Pētniecības tīkls: pētnieki no Kauņas Tehnoloģiju universitātes, Lietuva, Latvijas Universitāte, Latvija un Fraunhofer-Institut für Keramische Technologien und Systeme IKTS, Vācija.

Pētnieki, pēcdoktoranti un studenti Baltijas valstīs – 79.

Netiešs:

Statūtos noteiktas organizācijas, piemēram:

Zemkopības ministrija un Valsts pārtikas un veterinārais dienests, Lietuva – 2. Zemkopības ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Latvija – 2.

Industriālās biznesa vienības, uzņēmumi, kas nodarbojas ar agresīvām pārtikas matricām un vidi, Lietuva-10. Rūpnieciskās pētniecības organizācijas (2) un Vācijas Metināšanas asociācijas Tehniskās komitejas 2 locekļi (40)